Palermo je glavni grad Sicilije, smješten na sjeverozapadnoj obali otoka. Riječ je o jednom od najstarijih i najkulturološki najraznolikijih gradova u Europi – mješavina feničke, grčke, rimske, arapske, normanske i španjolske ostavštine može se osjetiti u svakoj ulici, zgradi, mirisu i zalogaju.
Grad je kaotičan i šarmantan, bučan i srdačan, gdje tržnice podsjećaju na Bliski Istok, dok crkve izgledaju kao iz bajki. Palermo nudi bogatu gastronomiju, impresivnu arhitekturu, legendarne priče, plaže u neposrednoj blizini i toplinu lokalnog stanovništva. Ovo je destinacija koja budi sva osjetila – idealna i za one koji traže autentičnost i za obitelji s djecom koje žele kombinaciju povijesti i zabave.
Palermo je najveći grad Sicilije, važan kulturni, prometni i gospodarski centar otoka. Ima bogatu povijest, više od 2.700 godina staru, i jedan je od rijetkih gradova u Europi gdje se bizantska, islamska i normanska arhitektura stapaju u jedinstvenu harmoniju, što je UNESCO i prepoznao.
Palermo je osnovan oko 734. pr. Kr. pod imenom Ziz od strane Feničana – tada važna luka u Sredozemlju. Pod Kartaginjanima grad dobiva stratešku ulogu i razvija se kao trgovačko i vojno središte, a o tom razdoblju svjedoče arheološki nalazi ispod današnjeg povijesnog centra.
Nakon Punskih ratova, Palermo postaje dio Rimskog Carstva pod imenom Panormus. Grad se širi, razvija ceste, termalne kupke i amfiteatre. Kasnije, pod Bizantom, grad gubi na značaju, ali ostaje religijski centar, sve do dolaska Arapa.
U 9. stoljeću Palermo osvajaju Arapi, koji mu daju ime Balarm i pretvaraju ga u najbogatiji grad Europe tog doba – s kanalima, vrtovima, bibliotekama i zlatom. Sredinom 11. stoljeća dolaze Normani, koji ne uništavaju arapsku kulturu već je ugrađuju u veličanstvene građevine poput katedrale, crkve San Giovanni degli Eremiti i Palazzo dei Normanni. To razdoblje Palerma ubraja se među najblistavije u povijesti Europe.
Na liticama Monte Pellegrina nalazi se špilja Addaura s pretpovijesnim crtežima. Legenda kaže da je tamo obitavala vila koja štiti šumske životinje i spašava one koji se izgube na brdu. Djeca koja ostanu tiha navodno mogu čuti njezin pjev.
U katakombama kapucina, gdje počivaju mumificirani redovnici i građani, postoji priča da kosti najstarijih svetaca štite Palermo od potresa. Vodiči često prenose priču da je grad svaki put bio pošteđen većih katastrofa jer su "čuvari u katakombama budni".
Santa Rosalia, zaštitnica Palerma, umrla je u spilji iznad grada. Kada je grad pogodila kuga 1624., njezine kosti su prenesene u grad i pojavom čuda bolest je nestala. I danas se vjeruje da njezin duh izlazi u noći i bdije nad gradom s Monte Pellegrine.
Prema legendi, ispod Katedrale San Giovanni nalazi se arapsko blago koje se ne može pronaći bez čiste duše. Mještani kažu da samo djeca mogu vidjeti sjaj blaga ako zatvore oči i šapuću molitvu sv. Rozaliji.
Idealno za obitelji: travanj–svibanj i rujan. Te sezone nude idealnu kombinaciju ugodne klime, bogatog sadržaja i opuštenog tempa, što je savršeno za obiteljski odmor s djecom.
Palermo je gastronomski raj za one koji vole autentičnu i snažno začinjenu kuhinju, ali i pravi street food glavni grad Italije. Hrana ovdje odražava spoj različitih kultura – arapske, normanske, španjolske i sicilijanske. Gotovo svako jelo ima zanimljivu priču, a porcije su izdašne, mirisne i često finger-food prirode – idealno za brzi zalogaj dok istražuješ grad s djecom.
Okrugla pržena kuglica od riže punjena raguom (mesom i rajčicom), sirom ili šunkom. Ima hrskavu zlatnu koricu i sočnu unutrašnjost, a svaka pekarnica ima svoju verziju. Idealna je za doručak ili međuobrok. Djeca obožavaju varijantu s mozzarellom (arancina al burro), dok odrasli preferiraju klasičnu s raguom. Arancine su toliko kultne da se vode i jezične bitke – u Palermu se kaže arancina (ženski rod), dok se u Cataniji koristi arancino (muški).
Jedno od najautentičnijih jela Palerma. Radi se o sendviču od teleće slezene i pluća, kuhanih pa prženih u masti, posluženih u mekanom sezamovom pecivu (vastella) i često prelivenih limunovim sokom ili naribanim sirom. Intenzivnog je okusa i mirisa – nije za svakoga, ali se smatra kulinarskom legendom. Hrabra djeca (i roditelji) često se zaljube u ovo jelo već pri prvom zalogaju!
Panelle su tanke pržene ploške od brašna od slanutka, hrskave izvana, mekane iznutra – jednostavne i ukusne, često poslužene u pecivu kao sendvič. Crocchè su prženi valjušci od krumpira i peršina, nalik na krokete. Oba jela se često prodaju u paketu kao najpopularniji ulični zalogaji za djecu i odrasle. Jeftino, brzo i jako ukusno.
Ovo nije obična pizza – sfincione je gusta, pjenasta verzija sa slatko-kiselim umakom od rajčice, kaparama, lukom i sirom (caciocavallo), sve posuto krušnim mrvicama. Riječ „sfincione“ dolazi od „spongia“ (spužva), i upravo tako izgleda – meko, debelo i sočno. Djeca je obožavaju zbog blagog okusa, a odrasli zbog bogatstva aroma. Najbolje je svježe s ulice, iz ruku simpatičnog prodavača koji viče „sfincione caldo!“
Jedan od najslavnijih deserata na svijetu. Cjevasti hrskavi omotač punjen slatkim ricotta sirom, često s dodatkom čokolade, kandirane naranče ili pistacija. Djeca ga obožavaju zbog teksture i slatkoće, a odrasli cijene ravnotežu između kreme i korice. Cannoli se poslužuju u svim veličinama – mini verzije savršene su za mališane.
U vrućim danima, granita – polusmrznuti desert od šećera, vode i voćnog okusa (najčešće limun, badem ili jagoda) – savršen je osvježavajući zalogaj. Poslužuje se s mekom slatkom brioš pecivom, koje djeca često umaču u granitu. Kombinacija tekstura i temperature pravi je užitak, a osobito se konzumira za doručak!
Palermo je grad koji na prvu izgleda kaotično, ali djeca ga doživljavaju kao veliku pozornicu – šarene tržnice, glazba na ulicama, konji s kočijama, maštoviti kipovi, tunele, prolaze, priče… Uz malo planiranja, djeca mogu doživjeti pravi mali festival kulture, igre i prirode.
U ovoj veličanstvenoj kraljevskoj palači nalazi se Cappella Palatina, prepuna zlatnih mozaika i tajnih simbola. Djeci se nudi interaktivna knjižica za traženje simbola i lavova u umjetnosti, pa obilazak postaje igra. Osim toga, prostrana dvorišta i stubišta savršena su za istraživanje.
Smješten nedaleko Palerma, ovaj zoološki vrt i botanički park nudi brojne sadržaje za djecu:
Panoramski turistički vlakić vozi kroz povijesnu jezgru Palerma, uz audio vodič na više jezika, uključujući i verziju za djecu. Vožnja traje oko 45 minuta i idealna je za pauzu kad se mališanima ne hoda, a roditelji žele nastaviti razgledavanje.
Unutar sveučilišnog botaničkog kompleksa nalazi se mali edukativni park gdje djeca mogu učiti o biljkama, životinjama i okolišu kroz interaktivne panele, mini laboratorije i izložbe. Često se održavaju radionice za djecu (makete vulkana, izrada parfema, mikroskopska opažanja). U blizini je i park s labudovima i paunovima.
U Palermu je lutkarstvo prava umjetnost. Opera dei Pupi – tradicionalna predstava s drvenim marionetama vitezova i zmajeva – oduševljava generacije djece. U Museo Internazionale delle Marionette djeca mogu:
Villa Giulia je prekrasan javni park s labirintima, fontanama, skulpturama i velikim igralištem. Djeca ga vole zbog otvorenosti i slobode, a roditelji zbog hlada i odmora. U nastavku parka nalazi se Botanički vrt Palermo, jedan od najstarijih u Italiji, gdje djeca mogu:
Palermo nije savršen grad. I upravo zato je savršen. U njegovim užurbanim ulicama, mirisnim tržnicama i povijesnim spomenicima skriva se nevjerojatna energija – ona koja okupira sva osjetila i u isto vrijeme opušta i fascinira. Kada ga doživite kao obitelj, Palermo vas ne vodi samo kroz ulice već i kroz vrijeme, kulturu, priče i emocije.
Za mnoge obitelji koje su ga posjetile, Palermo nije bio samo destinacija – bio je doživljaj. Onaj koji ostaje u sjećanju i kojem se poželite vratiti.
Prvi susret s Palermom može djelovati kaotično – prometna gužva, zvuk trube, mirisi hrane, užurbanost tržnica. No, unutar tog „organiziranog nereda“ krije se grad koji pulsira dušom. Djeca na prvu osjete taj ritam – sve im je zanimljivo, sve im se čini kao igra. Ulice su pune detalja: šarene tende, ulični glazbenici, fontane, simpatični psi koji spavaju pred vratima dućana.
Smještaj je raznolik i većina hotela i apartmana u centru je blizu glavnih znamenitosti. Hodanje je najbolji način kretanja – sve je dovoljno blizu, a uvijek se nađe nešto novo iza ugla.
Palermo voli djecu – i to se osjeti u svakoj interakciji. U restoranima nude mini porcije i osmijehe, na tržnicama prodavači nude voće za probu, u muzejima osoblje vrlo strpljivo objašnjava. Djeca su ovdje dio svakodnevnog života, a ne samo gosti.
Sadržaji su raznovrsni:
Velik broj muzeja i znamenitosti nudi dječje knjižice s tragovima, interaktivne table i posebne ture, pa ni povijest ovdje nije dosadna.
Ako je Palermo igdje najjači – onda je to u gastronomiji. I ono najbolje? Djeca uživaju u svakom zalogaju.
Od arancina – velikih punjenih kuglica riže koje mogu jesti u hodu, preko cannola koji nestaje u trenu, pa sve do sfinciona (gustog peciva s umakom od rajčice i sirom), sve je pripremljeno srcem. Čak i egzotičnija jela, poput sendviča sa slezenom, djeca znaju prihvatiti jer su začini i tekstura blagi i uravnoteženi.
Roditelji mogu uživati u čaši marsale, dok djeca uzimaju granitu s briošom – i svi su sretni.
Za razliku od nekih gradova gdje djeca teško drže pažnju pred „još jednom crkvom“, Palermo je vizualno toliko raznolik da se i najmlađima sve čini kao igraonica:
Ovdje djeca ne postavljaju pitanje „zašto to gledamo?“ – već „što je ovo?“, „tko je ovo crtao?“, „mogu li ja nacrtati svoju crkvu?“.
Za dan opuštanja tu je plaža Mondello, s bijelim pijeskom i plitkim morem – savršena za igru i kupanje. Iznajmljivanje pedalina, sladoled na svakom koraku, restorani s pizzama... sve je podređeno obiteljima.
Ako želite aktivniji dan, Monte Pellegrino nudi laganu planinarsku stazu do svetišta sv. Rozalije s pogledom na čitav Palermo. Djeci je zanimljivo jer šetnja vodi kroz šumu, s legendama o vilama i duhovima.
Palermo je vrlo povoljan u odnosu na druge talijanske gradove. Hrana je jeftina i obilna, ulaznice za muzeje često besplatne za djecu, a gradski prijevoz jednostavan za korištenje. Sigurnost je na visokoj razini – uz uobičajeni oprez oko gužvi i prometa, grad je vrlo siguran za obiteljski boravak.
Smještaj se može pronaći po svim cijenama, a u mnogim hotelima djeca do 12 godina borave besplatno ako dijele krevet s roditeljima.